Bugun...


Hatice KOLÇAK


facebook-paylasKampanyanın avantajları neler?
Tarih: 02-09-2018 15:19:00 Güncelleme: 02-09-2018 15:19:00


Yeni bir konut satış kampanyası daha gündemimize hızlıca girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli ve sektörün önde gelenlerinin katıldığı geniş kapsamlı toplantı ile kampanyanın detayları paylaşıldı.

Daha güçlü ekonomi için "Türkiye için kazanç vakti" kampanyası; Emlak Konut projeleri,KİPTAŞ, GYODER ve İNDER derneklerine üye inşaat şirketlerinin projeleri dahilinde yapılıyor. 100 bin konutu kapsayan kampanyada ilk etapta 25 bin konut yararlanacak. Ancak talebe göre bu oranın 50 bin konuta kadar gitmesi bekleniyor.31 Ekim'e kadar sürecek kampanya Türkiye genelini kapsıyor.

Şimdi asıl gelelim kampanyanın detaylarına...

Bakalım bu kampanyanın avantajları neler?

1- Yüzde 10 peşinat ile bu kampanyadan faydalanabiliyorsunuz. Diyelim ki dolarınız veya altınınız var ama yarın öbürgün yükselebilir diye bekletiyorsunuz. Döviz veya altın birikiminizi bu kampanyada peşinat olarak kullanırsanız size bir yıl garanti veriyor. Oldu ki döviz arttı kur farkı hesabınızdan düşülecek.

2- Kampanya kapsamında yüzde 10 indirim uygulanıyor. İlk etapta bu indirim düşük görünüyor. Neticede şu an piyasa da peşin verirseniz çok ciddi indirimli ev alabiliyorsunuz. Piyasa müşteriden yana. Alıcının kral olduğu bir piyasa hakim. Bu da göz önünde bulundurulmuş ki, kampanya dahilinde peşin ödeme yapanlar olursa yüzde 35'lere kadar indirimli ev alabiliyorlar.

3- Bu kampanya daha çok peşin alanları değil de 120 ayda düşük faizli ev almak isteyenler için cazip. Bankalarda yüzde 2'nin üstüne çıkan konut kredilerinin yanında müteahhitlerin kendi finansmanları ile 0.98 faiz oranında satış yapmaları fırsat olarak sunuluyor.

4- Diyelim ki yüzde 10 peşinat 120 ay vade ile evi aldınız ve bir yıl içinde elinize yüklü miktarda para geldi kullanmak istediniz. Bu durumda ödediğiniz zaman ve tutara göre indirim yapacaklar bunu da sözleşmeye yazacaklar.

5- Örnek bir ödeme tablosu üzerinden gidecek olursak, 500 bin liralık bir evin 120 ay sonunda maliyeti 640 bin lira olduğu görülüyor. 

Konut fiyatı: 500.000 TL
%10 indirim  : 50.000 TL
İndirimli Fyt: 450.000 TL

Peşinat %10     : 45.000 TL
12.ay ara ödeme : 67.500 TL
24.ay ara ödeme : 67.500 TL

Vadelendirilecek tutar %60 : 270.000 TL
120 ay aylık taksit 0.98   :   3.836 TL

Konutun 120 ay sonunda toplam maliyeti : 640.000 TL

6- Türkiye genelinde kampanyaya katılan projelerde fiyatlar 2 bin 500 TL/metrekareden başlayarak yukarı doğru gidiyor. Projenin konumu, hangi ilde olduğuna göre rakamlar değişiklik gösteriyor. 

Son yılların en önemli konut satış kampanyasının detayları böyle...

Şimdi...

1- Yakın zaman Mayıs-Haziran döneminde benzer bir konut satış kampanyası yapılmıştı. O zaman kamu bankaları desteklemiş 0,98 faiz oranı ile satışlar gerçekleşmişti. Bankanın devrede olması hem inşaat şirketi hem de alıcı için büyük avantaj. Alıcı banka kredisi kullandığında inşaat şirketi ödemesini bankadan peşin alabiliyorken bu sefer kendi imkanları ile 120 ay vadelendirme yapacak. Bankanın yapması gereken finansmanı inşaat şirketi kendi finansmanıyla halletmeye çalışacak. Bu da büyük bir mali yük.

2- Bu kampanya dahilinde olmayan bir çok inşaat şirketi benzer indirim ve vadelerle alıcıya ulaşmaya çalışacaklar. Daha önceki deneyimlerimizden bunu biliyoruz. Merkezde başlayan ve dalga dalga yayılan bir kampanya olacaktır. Bu nokta da alıcıların dikkat etmesi gerekiyor. İnşaat şirketi ne kadar güvenilir? Finansmanı projeyi bitirmek için yeterli mi? Kaç yıldır bu işi yapıyor kaç tane proje teslim etmiş? Tüketici Kanunu'na uyarak mı satış yapıyor? Bu soruların cevaplarını mutlaka öğrenin. Keşke sistem otomatik bunları yapıyor olsa idi. Ama yapmıyor. Bu nokta da iş tüketici olarak size düşüyor. Haklarınızı bilin, bilmiyorsanız öğrenin ya da uzmanlardan destek alın.

Hatice Kolçak

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI