Bugun...Ocak ayında kiralara rekor zam!
Tarih: 08-01-2018 09:19:22 + -


Kira sözleşmesi ocak ayında dolan ev sahibi ve kiracı için zam ayı Ocak 2018 ile birlikte geldi. Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yİ-ÜFE oranı ile birlikte konutlara uygulanacak kira zammı oranı belli oldu.

facebook-paylas
Tarih: 08-01-2018 09:19

Ocak ayında kiralara rekor zam!

Hatice Kolçak/Özel Haber

Ocakta uygulanacak kira zammı %15,82 ile son 5 yılın rekorunu kırdı. 2017 yılı Ocak ayında % 4,30 olan kira artış oranı Ağustos ayı ile birlikte çift haneli rakamlara yükseldi. TÜİK tarafından belirlenen aralık ayı Yİ-ÜFE oranı Ocak 2018 de süresi dolan kira kontratları için uygulanacak.

Nasıl hesaplanır?

TÜİK Ocak ayına ilişkin enflasyon rakamlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) baz alınır. 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre %15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,82 artış yaşandığı açıklandı. TÜİK Yİ-ÜFE’ye göre Ocak ayında ev sahipleri ve kiracılar tarafından baz alınması gereken kira zammı oranı on iki aylık ortalamaya göre %15,82 uygulanacaktır.

Konut kira artışı neye göre, nasıl belirleniyor?

Kiraya ne kadar zam yapılacağı Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre belirleniyor. Bu yasa 1 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe girdi. Daha önce kiracı ve kiralayan arasında kendi iradeleri ile belirlenen kira artış oranına 1 Temmuz 2012 tarihli Borçlar Kanunu ile üst sınır getirildi.

Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre kira artış oranı Yİ-ÜFE’yi geçemeyecek. Ancak Yİ-ÜFE’nin açıklanan hangi oranına göre artış yapılacağı net olarak belli edilmediği için kira zammında ilk zamanlar netlik yoktu. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 5 Aralık 2013 tarihli kararıyla kira artışını, ÜFE’nin on iki aylık ortalaması oranında artırılması gerektiği yönünde karar verdi ve bu tartışmayı bitirdi. TÜİK, ÜFE yerine artık Yİ-ÜFE oranını açıklıyor.

Yargı kararıyla ev sahipleri ile kiracılar arasında Yİ-ÜFE oranının on iki aylık ortalamasına göre artışın yapılması gerekiyor. Ancak mal sahibi ve kiracı isterlerse ÜFE’yi geçmeyecek bir oran üzerinden de anlaşma yapabiliyorlar.

Ocakta işyeri kira zammı ne kadar olacak?

Ocakta kira süresi dolan işyerleri için mal sahipleri kiracılarından artış yapmasını isteyecektir. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’na göre kira artışı Yİ-ÜFE oranını geçemiyor.

Ancak bu işyerleri için şimdilik uygulanmıyor. 1 Temmuz 2020’ye kadar işyerleri için bu uygulama ertelendi. Bu süre içinde mal sahipleri ile kiracılar arasında istenildiği şekilde belirlenebiliyor.
Kaynak: http://dirilispostasi.com/n-52404-ocak-ayinda-kiralara-rekor-zam.htmlİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

YUKARI