Bugun...İmar barışı neyi kapsıyor?
Tarih: 03-05-2018 03:31:15 Güncelleme: 03-05-2018 03:34:45 + -


Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz pazartesi günkü toplantısının ardından Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı yaklaşık 13 milyon imarsız yapıyı ilgilendiren İmar Barışı, 50 yılı aşkın süredir Türkiye için bir kangren haline gelen sorunu ortadan kaldıracak.

facebook-paylas
Tarih: 03-05-2018 03:31

İmar barışı neyi kapsıyor?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan İmar Barışı, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, görüşülmek üzere Meclis’e gönderildi.
 

Yasalaşması halinde İmar Barışı tasarısının neler getireceğini, Diriliş Postası gazetesi köşe yazarı ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak değerlendirdi. Başbakan’ın da dediği gibi uygulamanın bir imar affı olmadığına dikkati çeken Kolçak, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon bağımsız yapının, tasarının yasallaşması halinde İmar Barışı sürecinden yararlanacağının tahmin edildiğini belirtti.
 

Bu düzenleme ile mülkiyet sorunu olan, tamamen ruhsatsız, ruhsatı olsa da imar mevzuatına aykırı yapılar ve eklentilerinin kayıt altına alınacağına dikkati çeken Kolçak, “İmar Barışı, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsayacak. Henüz tasarı aşamasında olan İmar Barışı süreci, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra kanunlaşacak” hatırlatmasında bulundu.
 

VATANDAŞ DEVLET İLE BARIŞACAK
 

Türkiye’deki 25 milyon yapının 13 milyonunun ruhsatsız, kaçak veya imar mevzuatına aykırı olduğunu anımsatan Hatice Kolçak, şunları kaydetti:
 

“İmar mevzuatına uymayan her türlü kaçak yapı, balkon, teras gibi eklentiler, arsa, tapulu binalar, tapu tahsis belgeli yapılar, hazine arazisi üzerine yapılan tapusuz yapılar kayıt altına alınacak. Bugüne kadar kaçak, ruhsatsız, iskânsız, tapusuz olduğu için mülkiyet sorunu yaşayan binalar imar barışı düzenlemesi ile devletle barışarak kayıt altına alınacak. Yapı Kayıt Sistemi’ne işlenen yapılar için geçici elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek.”
 

Kayıt altına alınan yapıların yenilenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi isteneceğini ve belediyede ki mevcut emsali üzerinden yeniden yapılabileceğine işaret eden Kolçak, İmar Barışı ile ilave katlar, fazladan emsal alanları verilemeyeceğini, yıllardır kangren haline gelmiş mülkiyet sorunu bulunan yapıların kayıt altına alınarak resmileşeceğini ifade etti.
 

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?
 

İmar Barışı’na ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yapı Kayıt Sistemi oluşturulacağını belirten Kolçak, müracaatların bakanlığa, illerde İl Müdürlüğü’ne veya bakanlık tarafından yetkilendirilecek kuruluşlara yapılabileceğini söyledi.
 

Başvuru yapacak yapı sahibinin beyanı esas alınarak kayıt işleneceğini ifade eden Kolçak, “Kayıt esnasında yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf grubu gibi bilgiler yapı sahibinin beyanına göre Yapı Kayıt Sistemi’ne aktarılacak. Yapı Kayıt Sistemi’ne işlenen yapılar için geçici elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek” bilgisini verdi.
 

YIKIM KARARI OLANLARIN DURUMU
 

Daha önce alınmış yıkım kararı olan yapılara ilişkin Hatice Kolçak, şu bilgileri verdi:
 

“İmar mevzuatına aykırı yapılan kaçak yapılar, tapusuz yapı, hazine arazisi üzerine yapılan yapılar Yapı Kayıt Belgesi almaları halinde yıkılmayacak, alınmış kararlar iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilecek. Bu yapılar için alınmış para cezaları ise kaldırılacak.”
 

KAT MÜLKİYETİNE GEÇİŞ!
 

“Yapı Kayıt Belgesi alanlar isterlerse kat mülkiyetine geçebilecekler. Bunun için yapının sağlam raporunun olması ve kat maliklerinin yarısının bir fazlasının muvafakati gerekiyor” bilgisini veren Kolçak, şunları söyledi:
 

“Dolayısıyla cins değişikliği için öncelikle risk raporunun alınması binanın sağlamlığının kontrol edilmesi lazım. Kayıt altına alınmış yapının kat mülkiyetine geçebilmesi için Yapı Kayıt Belgesi ile beraber risk raporununda alınmış olmasıyla tapuya müracaat sağlanacak ve kat mülkiyetli tapu alınacaktır. Binanın çürük olması durumunda öncelikle yapının kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerekiyor.”
 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN FAYDALANMA
 

İmar barışına konu olan yapıların kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması için öncelikle Yapı Kayıt Belgesi almaları gerektiğini hatırlatan Kolçak, “Yapı kayıt altına alındıktan sonra risk raporu için yetkili kuruluşa başvuru yapılabilecek. Bina riskli ise yıkılıp yenilenebilecek. Örneğin arsa tapulu binalar öncelikle müracaat ederek kayıt altına alınacaklar. Yapı Kayıt Belgesi ile risk raporu müracaatı yapacak, yapı sağlam ise kat mülkiyeti için başvuru yapabilecekler. Bina çürük ise belediyede ki mevcut imar ile kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebilecekler” dedi.
 

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?
 

Yapı Kayıt Belgesi almak için yapılan müracaatların, yapının belediyede ki arsa emlak değeri ve yapı yapım maliyetinin yüzde 3’ü kadar oranının yapı kaydı için ödeneceğine dikkati çeken Kolçak, Yapı Kayıt Belgesi alan yapıların cins değişikliği ve kat mülkiyetine geçmeleri için bu oranın iki katı bedel ödeyeceğine işaret etti.
 

Yapı Kayıt Belgesi olan yapıların ise Hazine’ye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazların Bakanlığa tahsis edileceğini belirten Kolçak, “Yapı Kayıt Belgesi sahiplerinin talepleri üzerine Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır” bilgisini paylaştı.
 

Kolçak, “Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir. Yapı Kayıt Belgesi olan yapıların yenilenmesi halinde mevcut imar mevzuatı ve emsali uygulanacak” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: Diriliş PostasıİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

YUKARI